معرفی کتاب اون هنگام که نفس هوا می شه 

 

شناسنامه ی کتاب

عنوان اصلی کتاب: When Breath Becomes Air

عنوان کتاب به فارسی: اون هنگام که نفس هوا می شه

نویسنده: پال کالانیتی

سال پخش: ۲۰۱۶

 

درباره کتاب

«کتاب اون هنگام که نفس هوا می شه» خاطرات دقیق و تکون دهنده ی یک جراح جوون مغزواعصابه. کسی که به سرطان غیرقابل درمان مبتلاست. در طول این کتاب، اون سعی می کنه به این سؤال جواب بده که چه چیز باعث می شه زندگی ارزش زیستن داشته باشه.

پال کالانیتی بعد از ۱۰ سال سعی آخرش به هدف خود واسه جراح مغزواعصاب شدن نزدیک شده. ولی چند ماه مونده به فارغ التحصیلی، متوجه می شه به سرطان ریه مرحله چار گرفتار شده.

یک روز اون پزشکیه که به افراد در حال مرگ کمک می کنه، روز بعد بیماریه که سعی می کنه زنده بمونه. آینده ای که اون و همسرش تصور کرده بودن، در یک چشم به هم زدن دود می شه و به هوا میره.

«کتاب اون هنگام که نفس هوا می شه» داستان پال کالانیتی رو تعریف می کنه. اون در این داستان از یک دانشجوی ساده ی پزشکی، به یک جراح مغزواعصاب مطرح در بیمارستان استنفورد تبدیل می شه.

در تموم این مدت اون به دنبال جواب به این سؤال می شه: «درسته که همه موجودات زنده روزی می میرن، با این حال، چی باعث می شه زندگی مهم و معنی دار شه؟»

وقتی با مرگ روبه رو میشید، چی باعث می شه زندگی ارزشش رو داشته باشه؟ وقتی آینده از جلوی چشمان شما محو می شه، چه می کنین؟ بچه داشتن یعنی چه؟

این کتاب واسه شماس؟

«کتاب اون هنگام که نفس هوا می شه» بیشتر درمورد زندگی کردنه تا مُردن. این کتاب به شما می گه علم و علم همیشه کمک نمی کنه تا جواب سؤالای خود رو پیدا کنین.

نویسنده ی کتاب، پال کالانیتی هم ادبیات و هم علم پزشکی رو دنبال می کرد. درنهایت وقتی که فهمید زندگی اش رو به پایانه و فرصتی نمونده تا به هردو کار بده، ادبیات رو انتخاب کرد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   معرفی کتاب تا آهنگ درونت هست وقت مردن نیس "

اون می گه: «علم هیچوقت تنها در یک نفر جمع نمی شه. علم ما از روابطی به دست میاد که بین همدیگه و بین خودمون و دنیا به وجود میاریم. همین علم هم هیچ وقت کامل نیس.»

در حاشیه

«کتاب اون هنگام که نفس هوا می شه» برنده ی جایزهای زیادی شده که ازجمله ی اونا میشه به این موارد اشاره کرد:

  • نامزد دریافت جایزه ی پولیتزر (Pulitzer Prize) واسه بهترین زندگی نامه یا خودزندگی نامه در سال ۲۰۱۷؛
  • پول-نام-تصویر

  • نامزد دریافت جایزه ی کتاب ولکام (Wellcome Book) در سال ۲۰۱۷؛
  • جایزه ی انتخاب خوانندگان گودریدز (Goodreads Choice Award) واسه بهترین خاطره و خودزندگی نامه در سال ۲۰۱۶؛
  • نامزد دریافت بهترین کتاب سال واترستونز (Waterstones) در سال ۲۰۱۶؛
  • نامزد دریافت جایزه ی جون میچالسکی (Jan Michalski Prize) در سال ۲۰۱۷.

این کتاب هم مثل کتابای «ستارگان بخت ما»، «من پیش ازت»، «اتاق» و «سهره طلایی»، یکی از بهترین کتابای منتشرشده در ده دوم قرن بیست ویکم شناخته شده.

نویسنده ی «کتاب اون هنگام که نفس هوا می شه»، دکتر پال کالانیتی نویسنده و جراح مغز واعصاب بود. اون در شهر کینگ من در ایالت آریزونا بزرگ شد بعد به دانشگاه استنفورد رفت. در سال ۲۰۰۰، لیسانس خود رو در رشته ادبیات انگلیسی دریافت کرد. بعد تحصیلاتش رو در همون رشته تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه داد. بعد از اون دوباره به دانشگاه بازگشت و لیسانس زیست شناسی انسانی گرفت. آخرش کالانیتی به انگلستان رفت و در رشته تاریخ و فلسفه علم پزشکی دکتری خود رو دریافت کرد و به آمریکا بازگشت.

پال در آمریکا به دانشکده ی پزشکی رفت و در سال ۲۰۰۷ به عنوان دانشجوی ممتاز از دانشگاه ییل فارغ التحصیل شد. آخرش به دانشگاه استنفورد بازگشت تا تخصص خود رو در جراحی مغز و اعصاب بگیره.

افکار اون در مورد پزشکی و مریضی، زندگی و مرگ واقعا قابل تأمل هستن و کتاب خودزندگی نامه ی اون مورد تشویق منتقدان ادبی زیادی قرار گرفته.

پال در سال ۲۰۱۵ وقتی هنوز «کتاب اون هنگام که نفس هوا می شه» رو تموم نکرده بود از دنیا رفت.دیدگاهتان را بنویسید