معرفی ۶ ارز دیجیتال مهم و معروف در دنیا “

 

بیت کوین رو فقط نمیشه یک ارز زمان ساز نامید که به ایجاد موجی از ارزهای دیجیتال و رمزنگاری شده دامن زده، بلکه اونو باید ملاک استاندارد همه ارزهای دیجیتال به حساب آورد. ارزهایی رو که از بیت کوین الهام گرفتن، آلت کوین (ارزهای دیجیتال جانشین بیت کوین) نامیده ان. همه این ارزهای جانشین، نسخه اصلاح شده و بهبودیافته ای از بیت کوین هستن.

 

گرچه درآورده بعضی از این ارزها آسون تر از درآورده بیت کوینه، اما معایبی هم دارن که از اون بین میشه به خطر بالاتری که به دلیل کمتر بودن نقدینگی، حفظ ارزش و پذیرش اونا در بازاره، اشاره کرد. به خاطر اینکه قیمت بیت کوینا به طور صعودی در حال افزایشه، ما در این مقاله شش ارز دیجیتال رو معرفی می کنیم که از بین ۷۰۰ ارز رمزنگاری شده انتخاب شدن. واسه آشنایی با این شش ارز دیجیتال با ما همراه باشین.

لایت کوین (LTC)

لایت کوین در سال ۲۰۱۱ به بازار اومد. این ارز جزو اولین ارزهای دیجیتالی بود که پس از بیت کوین معرفی شد. درواقع میشه گفت اگه بیت کوین حکم طلا رو داشته باشه، لایت کوین هم مثل نقره می مونه. چارلی لی، لایت کوین رو ساخت. اون فارغ التحصیل MIT و یکی از مهندسان سابق گوگله. لایت کوین طبق یک شبکه پرداخت جهانی متن باز ایجاد شده که هیچ نهادی بر اون نظارت نمی کنه و از الگوریتم اسکریپت که طبق قرارداد اثبات کاره واسه درآورده ارز استفاده می کنه. به این صورت افراد عادی می تونن با استفاده از رایانهای معمولی واسه درآورده این ارز اقدام کنن. گرچه لایت کوین از بسیاری جهات مثل بیت کوینه، اما میزان تولید بلوک اون بسیار سریع تره و از این جهت تراکنش رو سریع تر تأیید می کنه. به غیر از سازنده ها، تعداد رو به رشدی از تجار هستن که لایت کوین رو به رسمیت می شناسن.

اتریوم (ETH)

اتریوم ارزیه که در سال ۲۰۱۵ راه اندازی شد. این ارز یک پلتفرم نرم افزاری غیرمتمرکزه که امکان ساخت و اجرای قراردادهای هوشمند و اپلیکیشنای پخش شده رو بدون تقلب، کنترل یا دخالت ی شخص سوم جفت و جور می کنه. در سال ۲۰۱۴، یک پیش فروش واسه اتر راه اندازه کرده بودن که با استقبال زیادی روبه رو شد. اپلیکیشنای اتریوم روی توکنای خاص این شبکه به نام اتر کار می کنن. اتر مثل ماشینیه که واسه حرکت در بستر اتریوم بهش نیاز دارین و بیشتر پیشرفت دهندگانی که به دنبال پیشرفت و اجرای اپلیکیشنا درون اتریوم هستن، به اتر نیاز دارن. طبق گفته سازندگان اتریوم، این ارز رو میشه واسه رمزگذاری، غیرمتمرکزسازی، ایمن سازی و مبادله تقریبا همه چیز استفاده کرد. پس از حمله ای که در سال ۲۰۱۶، به DAO شد، اتریوم به اتریوم (ETH) و اتریوم سنتی (RTC) تقسیم شد. ارزش بازار اتریوم (ETH) ۴۱.۴ میلیارد دلاره که پ‍س از بیت کوین رتبه دوم رو در بین تموم ارزهای دیجیتال داره.

زی کش (ZEC)

زی کش (Zcash) یک ارز دیجیتال متن باز و غیرمتمرکزه که در نیمه ی دوم سال ۲۰۱۶ راه اندازی شد. طبق تعریفی که سازندگان این ارز ارائه دادن، اگه بیت کوین واسه پول حکم http رو داره، Zcash همون httpsه. Zcash واسه تراکنشا امنیت بالا و شفافیت گزینشی رو وعده می ده. اینجوری مثل http sها ادعا می کنه که امنیت و حریم شخصی بالایی رو جفت و جور می کنه که به موجب اون، تموم تراکنشا روی زنجیره بلوکی ثبت و منتشر می شن، اما جزئیاتی مثل ارسال کننده، دریافت کننده و مبلغ مخفی می مونن. Zcash به کاربران خود این امکان رو می ده تا تراکنشای محافظ دار رو انتخاب کنن؛ تراکنشای محافظ دار این امکان رو جفت و جور می کنن تا محتوا با استفاده از تکنیک رمزنگاری پیشرفته ای به نام zk-SNARK که تیم Zcash اونو ایجاد کرده، رمزنگاری شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   معرفی چرخه عمر مشتری و مراحل ۶ گانه اون 

پول-نام-تصویر

دش (Dash)

Dash (که دراصل دارک کوین نامیده می شد) نسخه پنهونی تری از بیت کوینه. این ارز به خاطر اینکه روی شبکه مسترکد غیرمتمرکزی کار می کنه که ردیابی تراکنشا رو تقریبا غیرممکن می سازه، امنیت بالاتر و توانایی ناشناخته ماندن بیشتری نسبت به بیت کوین داره. Dash که در سال ۲۰۱۴، راه اندازی شده طی مدت کوتاهی طرفداران زیادی پیدا کرد. ایوان دافیلد (Evan Duffield) این ارز دیجیتال رو ساخت و میشه اونو با استفاده از یک CPU یا GPU کاوید. در مارس ۲۰۱۵، دارک کوین به دش تغییر نام داد؛ Dash مخفف Digital Cash یا پول دیجیتال با نماد – DASHه. تغییر نام این ارز دیجیتال از دارک کوین به دش هیچ یک از ویژگیای فنی اون مثل Darksend و InstantX رو تغییر نداد.

ریپل (XRP)

ریپل یک شبکه پرداخت لحظه ای جهانیه که امکان پرداختای بین المللی فوری، قطعی و کم هزینه رو جفت و جور میکنه. ریپل بانکا رو قادر می سازه تا پرداختای بین المللی و فرامرزی رو به شکل لحظه ای، با شفافیت انتها به انتها و هزینه های پایین تر بکنن. این ارز دیجیتال که در سال ۲۰۱۲ وارد بازار شده، درحال حاضر دارای ارزش بازاری برابر ۱.۲۶ میلیارد دلاره. سیستم ساخت این ارز احتیاجی به درآورده نداره و به خاطر این ویژگی با بیت کوین و ارزهای جانشین دیگر متفاوته. به خاطر اینکه ساختار ریپل احتیاجی به درآورده نداره، مصرف انرژی محاسبه کردن رو کم می کنه و تأخیر شبکه رو به حد کم میرسونه. ریپل بر این باوره که پخش ارزش، راه قدرتمندی واسه تشویق به رفتارهای معینه و اینجوری درحال حاضر قصد داره تا XRP رو از پایه از راه معاملات پیشرفت کسب وکار پخش کنه و بدین وسیله واسه جفت و جور کنندگان نقدینگی که دامنکای محدود تری رو واسه پرداختا ارائه می کنن، تشویق کنندهایی رو درنظر گرفته و XRP رو به خریداران سازمان علاقه مند به سرمایه گذاری در XRP می فروشه.

مونرو (XMR)

مونرو (Monero) یک ارز ایمن، خصوصی و غیرقابل ردیابیه. این ارز دیجیتال متن باز در آوریل سال ۲۰۱۴ عرضه شد و دیری نپایید که بین علاقه مندان پروپاقرص ارزهای رمزنگاری شده جایی واسه خود باز کرد. پیشرفت این ارز دیجیتال بر اساس کمکای جامعه س. مونرو با تمرکز بالایی بر توانایی اندازه گیری و تمرکززدایی راه اندازی شده و با استفاده از تکنیکی خاص به نام امضاهای حلقوی حریم شخصی بالایی جفت و جور می کنه. با این روش به نظر می رسه که گروهی از امضاهای رمزنگاری شده هست که کمه کم شامل یک شرکت کننده ی واقعیه اما به خاطر اینکه همه اونا درست به نظر می رسن، امضای واقعی رو نمیشه تشخیص داد.

کلام آخر

بیت کوین، هم به دید ارزش بازار، و هم به دید تعداد کاربران و محبوبیت بازم رهبر ارزهای دیجیتاله. بااین وجود محبوبیت بقیه ارزهای مجازی مثل اتریوم و ریپل که بیشتر سازمانا و شرکتا از اون استفاده می کنن، درحال افزایشه، گرچه بعضی از ارزهای جانشین نسبت به بیت کوین یک یا دو ویژگی پیشرفته تر دارن. این روزها با توجه به محبوبیت زیاد ارزهای دیجیتال و سروصدایی که به پا کردن، میشه گفت که بازم به قوت خود باقی هستن. اما دررابطه با اینکه در این رقابت نزدیک بین ارزهای دیجیتال چه تعداد از اونا به عنوان رهبر ارزهای دیجیتال ظاهر می شن، باید منتظر موند و دید.دیدگاهتان را بنویسید